Announcement

Collapse
No announcement yet.

"avtomatsko" zaklepanje in pokanje

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• "avtomatsko" zaklepanje in pokanje

Pri moji xantii se je dvakrat zgodilo nekaj čudnega. Ko sem zaprl leva zadnja vrata, se je avto zaklenil. Na srečo sem imel ključe zunaj, če ne bi bilo prav zoprno.
    Prvič se mi je to zgodilo pred kakimi tremi meseci. Je razlog to, da sem dan prej pomotoma zaklenil avto, ko so bila ena vrata še odprta (desna sprednja)? Nato je bil mir, dokler se ni ista štorija z enakimi dejanji in nato posledicami, spet ponovila. Ko pa sem npr. danes zaprl zadnja leva vrata, je bilo spet vse OK. Je možno, da se je sistem centralnega zaklepanja le zmedel ali se najavlja kje kaka napaka?
    Kaj bi to bilo?

Če zapeljem čez oster rob (robnik, odrezan asfalt) mi pri zadnjih kolesih nekaj poči, čuti se tudi tresljaj. To se dogaja, tudi če počasi peljem v 1. prestavi. Kugle so bile pred kratkim vse menjane in so čisto nove (niso obnovljene). Avto je star 6 let in ima prevoženih 110.000 km.
    Ali je možno, da so že ležaji fuč ali je kaj drugega?
    Last edited by Tito; 11th May 2006, 12:12.
    LP

Re: "avtomatsko" zaklepanje in pokanje

Za zaklepanje je mogoče kriv pregib vodnikov pri pantu vrat, kjer so peljani vsi el. vodniki za dvigovanje stekel in centralno zaklepanje. Zadeva se občasno zaklepa samo če je obrabljena izolacijana na pregibu prednjih vrat, kar ti povzroča kratek stik med določenimi vodniki oziroma stik med vodnikom in maso. Zadnja vrata namreč nimajo v motorčku stikal za komando na centralo ki sproži zaklepanje vseh vrat, tako da zaklepanje zadnjih vrat od znotraj ne zaklene vseh. Izraba izolacije oziroma prekinitev vodnikov na zadnjih vratih se odraža kot nedelovanje centralnega zaklepanja le teh vrat oziroma kot kurjenje varovalk in s tem nedelovanje celotnega centralnega zaklepanja.

Za pokanje podvozja pa poglej po forumu, ker je bilo že kar nekaj napisanega.

Comment

Vrata se zaklepajo sama, ker je gumb za zaklepanje narobe nataknjen ali polomljen in je na robu vklopa. Tudi če sediš v avtu in zakleneš z gumbom leva vrata se zaklene cel avto. Ker je to centralno stikalo samo na levih sprednjih vratih to razdri in pravilno sestavi. Očitno ti pretres ob zapiranju vpliva na prednja vrata. Ko je avto odklenjen, mora biti nivo gumba poravnan z okvirjem.

Comment

@tct
        Hmmmmm. Pri sprednjih levih vratih moje xantie je gumb za zaklepanje vedno v spodnjem položaju, tudi če je avto odklenjen. Je to ta napaka?

@kokiljo
        Saj to mi ni jasno. Ko sem gledal po forumu zaradi pokanja, vsi navajajo kot razlog ležaje in obese zadnjih koles.

Ali je možno, da že po 110.000 km ležaji oz. obese popustijo, da se pojavi pokanje in tresljaj na zadnjih kolesih, ko prevoziš oster rob?
        Ali je lahko vzrok še kje drugje?
        LP

Comment

Gumb se poravna po nivoju z ogrodjem, če ne je narobe štangca nataknjena na tisti konus, ali pa gumb ne teče po tirnicah.

Comment

Hvala, se pravi, da bo potrebno razdreti pri sprednjih vratih. Kako pa veš, kdaj je pravilno povezano oz. kateri kontakt je pravi na tistem stikalu?
            LP

Comment

Glede pokanja, dvomim, da bi bil ležaj... če bi ti ležaj ropotal pri "luknjah", kaj bi šele delalo pri velikih hitrostih in ovinkih... za moje pojme bi ležaj tulil ko fuknjen in bi zihr to že prej slišal... lahko je kak zglob al kej tazga, o Xantii sicer nimam pojma :)

Skrt
              Ne moreš letet kot orel, če imaš okoli sebe same purane:biggrin:

Comment

Originally posted by Tito
                Pri moji xantii se je dvakrat zgodilo nekaj čudnega. Ko sem zaprl leva zadnja vrata, se je avto zaklenil. Na srečo sem imel ključe zunaj, če ne bi bilo prav zoprno.
                Prvič se mi je to zgodilo pred kakimi tremi meseci. Je razlog to, da sem dan prej pomotoma zaklenil avto, ko so bila ena vrata še odprta (desna sprednja)? Nato je bil mir, dokler se ni ista štorija z enakimi dejanji in nato posledicami, spet ponovila. Ko pa sem npr. danes zaprl zadnja leva vrata, je bilo spet vse OK. Je možno, da se je sistem centralnega zaklepanja le zmedel ali se najavlja kje kaka napaka?
                Zanimivo. Pri meni se je dvakrat zgodilo isto, obakrat se je dogajalo nekaj z zadnjimi levimi vrati(enkrat pri odpiranju, drugič pa pri zapiranju). Čez nekaj časa pa je centralno zaklepanje na teh vratih sploh nehalo delat in od takrat je tudi z zaklepanjem mir. ;) Razdiral pa še nisem.
                Bela Xantia Break X2 1.9TD Exclusive Automatique Hydractive, 1998
                Srebrna Xantia Berline X1 1.9TD SX Hydractive, 1996
                Rdeča Xantia Berline X2 3.0i V6 Activa, 1998 (na čakanju)

Comment

Hja nič, bo treba ob prvi priliki do Merlaka, da pogleda, kaj mi to poka. Vrata pa bom pogledal (čeprav mi ni čisto jasno s kontakti, kako morajo biti napeljani prav), če ne bom še to prepustil kar Merlaku.
                  LP

Comment

Pokanje zadaj bi pri 110k km lahko že bili ležaji rok, ja ... Lahko je pa tudi kaj banalnega in nič nevarnega - ampak vseeno naj ti nekdo, ki ima malo več izkušenj, malo pogleda za možen luft ...

@skrt - ležaji zadnjih rok nič ne pokajo pri večjih hitorstih (ker to ni kolesni ležaj) ampak pokajo pri premikih vzmetenja oz sploh na slabših cestah, pri dvigovanju avtomobila iz najnižje proti vozni, najvišji, ipd ...
                    OK

LP

Citroënovc

Comment

Da ne bom odpiral nove teme in če se že pogovarjamo o razdiranju voznikovih vrat, me zanima odgovor na sledeč problem: ročica za odpiranje vrat mi je " "odskočila" - posledica tega je da vrata ne morem odpreti z moje, šoferske strani ampak moram vrata odpirat na sovoznikovi strani.. Ročaj se ne prileže vratom, videti je kot da bi bilo potrebno samo nekaj nataknit nazaj na svoje mesto... Se je komu že kaj takega zgodilo? In če je, kakšna je rešitev? Sem danes poskušal pogledati stvar bližje, pa nisem uspel priti do mehanizma za odpiranje vrat (nisem vedel kako naj vzamem notranjo oblogo z avta - mi je nagajal gumb za centralno zaklepanje). Prosim za pomoč!

Comment

@Citroenovc

Upam, da je le luft, ker "zadaj poči" le pri majhni hitrosti, drugače pa ne.
                        LP

Comment

@Tito - ja sam luft bi pomenil, da imaš načete ležaje rok, kar si pa jaz ne bi želel ...

Saj pravim - lahko da je kak popolnom banalna stvar - recimo pri mojem BiXlnu začne pokat nekaj nekje zadaj, ko postane zunaj dovolj toplo - vso zimo tišina - potem pe pride pričetke poletja - in občasno nekaj poči ...
                          Smo že gledali, iskali možne lufte, ipd - ništa ...
                          OK

LP

Citroënovc

Comment

Tudi to je možno. Pozimi tudi pri moji xantii ni nič pokalo. In prav tako zelo redko poči in še to le pri majhni hitrosti in le na točno določenem mestu na cesti, malo pred našo hišo, drugje pa ne. Itak se mi spet bliža redni servis, pa bom dal preveriti za vsak slučaj.
                            LP

Comment

Sicer pa sem ugotovil, da na tistem mestu na cesti zaropota tudi pri avtu moje žene (fiat punto).
                              Na tistem delu ceste je namreč zaradi cestnih del odrezan asfalt in je rob nekoliko oster. Zato tudi peljem čez le v 1. prestavi.
                              LP

Comment

Working...
                              X