Announcement

Collapse
No announcement yet.

Izdelava avtomatskega prižiganja luči

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Izdelava avtomatskega prižiganja luči

Mene zanima, če je kdo kdaj prevezal luči tako, da se vklopijo avtomatsko ko bi dal kontakt?
    Nikakor se ne morem navaditi, da se mi kdaj ne bi zgodilo, da jih ne prižgem.

Nekako sem študiral, če bi dal en rele nekje pri volanu katerega bi vklapljal z ključem. Ta rele pa bi potem moral povezati nekje na glavni dovod za luči da bi vklapljal in prekinjal. Ali je lahko s tem kakšen problem? Ali je mogoče kakšna druga varianta?
    LP

Re: Izdelava avtomatskega prižiganja luči

A tako kot je yugo mel! ;)
    Ja drugače to ni noben problem prevezat, ni pa fajn, če ti luči svetijo kadar vžigaš motor (še večji tok čez akkumulator).
    Na BXu lučke na armaturki ugasnejo, ko vžigam motor - bi lahko na to vezal rele, ki bi vklapljal luči - vem pa ne kako je to na saxsoju...

Comment

Mislim da se mi radio ugasne ko užigam, samo ne vem ali je tako narejeno ali je le prenizek tok in se zaradi tega ugasne.
      Da bi se kaj drugega ugasnilo se pa ne.
      Ja dobri stari jugo... ;)
      Last edited by Benc; 27th February 2007, 22:47.

Comment

Radijo se ti ugasne zato ker velik tok steče čez štarter - pade napetost.

Pomoje najenostavnejša rešitev, bi bila vgraditev timerja - ko daš kontakt začne šteti sekunde - nastaviš toliko, da tisti čas avto vžgeš.

Nevem lih kolk si štromarja - Z LM555 je rešitev enostavna (narediš monostabilno vezje).
        Je pa mogoče še ta rešitev, da nabaviš 12V rele timer, je sicer dražji, a enostavnejši.

Verjetno ma kdo še kako boljšo idejo - men je to najprej padlo na misel...

LP

Comment

Zica za napajanje avtoradia pod kontaktom.........pri zagonu ti odvzame tok........ siv konektor na volanski ključavnici pozicija 1.Oziroma tuljavo releja vežeš na kontakt (15) drugi konec pa na komando zaganjača (50)....?

Comment

Benc!
            A misliš to sam delati al komu peljati? Sam imam namreč na Xantiji to reč vgrajeno ampak mi ni všeč. Lahko ti jo dam, če znaš stvar najti in spet zvezat moje lučke na normalo!
            Imam narejeno na zakasnitev...

Comment

Po moje bom jaz kar en rele vzel pa ga privezal na napajanje radija in bo. Se mi zdi najenostavnejša rešitev pa najbolj fukcionalna. Zakasnitev mi nekako ni najboljša.
              Sem pa prepričan, da odvzame elektriko ker se že malo prej ugasne kot zavergla tako kot pravi zz214.

Ja Darte po moje bom kar sam naredil. Zakaj pa sam ne vzameš ven tiste zakasnitve. Saj najbrž ni nič posebnega, ampak samo povežeš prekinjeno žico. En konec ti najbrž gre v vezje, drugi pa naprej...Ali pa samo premostiš na vezju če boš kdaj še hotel nazaj to imeti.

Comment

Originally posted by Benc New post replay
                Po moje bom jaz kar en rele vzel pa ga privezal na napajanje radija in bo..
                Dva releja.......ne moreš mešati parkirnih in kratkih luči,ker moraš dopustiti možnost,da prižgeš samo parkirne brez kontakta

Comment

Niiii tako enostavno! Moja ideja je, da vse peljeva avtoelektričarju (jih je vse polno) in sva nato oba zadovoljna. O štromariji nimam velik pojma imam pa malo več pojma o tem, da pustiš pri miru, če nimaš pojma :-).

Comment

No pa sem zvezal.
                    Vzel sem dva releja katera vklapljam preko kontakta iz avtoradia. Se lepo ugasnejo ko vžigam. En rele je za parkirne luči, eden pa za kratko-dolge. Poleg tega sem za kratke vezal še eno stikalo v slučaju, ko jih je potrebno imeti prižgane pri ugasnjenem avtomobilu.
                    Edino kar me je mučilo, je bilo to, da niso vse luči napajane iz enega vira. Zato sem moral vezati dva releja in na izhode iz starega stikala in ne na dovod. Mislil sem da bo delalo z enim relejem, če bom vklapljal samo dovod.
                    Stvar deluje BP.

Comment

Working...
                    X