Prikazujem Rezultate 1 do 16 od 16

Prispevek: Težave s klimo pri XM-u

RokGost
    Gost

Težave s klimo pri XM-u

Pozdrav vsem,

imam nekaj vprašanj v zvezi s klimo. Pred mesecem sem kupil starejšega XM-ja. Splošno sem zadovoljen z avtom, seveda sem pa vzel v zakup, da bo kakšna težavica.

Danes je bilo prvič tako mraz (junij?!?!), da se hotel malo zakuriti. Avto ima avtomatsko klimo tako, da sem le dvigoval temperaturo na nastavnem kolescu. Opazil sem, da zadeva sploh ne greje, razen na skrajni poziciji, ko greje na polno moč - in preveč!

Je kaj narobe, ali je možno, da gre le "vmesno" vreme, da se meni zdi mrzlo, v recnici pa temperatura v kabini sploh ni tako nizka?

Če je kaj za zamenjati, kaj?

Hvala, Rok

niko i ništa Čojko's Avatar
    Starost
    43
    Prispevki
    2,693
    Pozdravljen in dobrodošel med nami. Tvoje vprašanje sem prestavil iz tehničnega kotička, kjer bolj teoretizramo in strokovno razglabljamo o delovanju sistemov, na za to namensko temo o Citroenu XM.

Iz tvojega pisanja je razbrati, da imaš polavtomatsko in ne tisto avtomatsko klimo, ki je v novejših modelih XM-a (nastavljiv kolešček). Kaj pa hlajenje - si probal, dela? Malo opiši kakšnega XM-a si kupil. Letnik, moč, oprema, kateri lastnik, itd. Lahko prilepiš tudi kakšno sliko v Garažo ter napišeš več o avtomobilu.

Po moje je fuč tisti motorček, ki na podlagi željene in zunanje temperature premika lopute preko grelca in mimo njega. Ko pa postaviš v skrajne položaje, pa ročno do kraja odpreš ali zapreš prehod zraka skozi grelec.

Najbrž ti bo še kdo drug (hidravličarji) kaj več napisal kaj bi lahko bilo narobe.

Lp Čojko

[Edited on 20-6-2004 by Čojko]

Zasvojenec z Citroeni
    Prispevki
    1,380
    Ne odpreš ročno, vsaj ne na Xantii - loputo vedno premika motorček. Je pa tako, da v skrajnjih položajih gumba motorček povsem odpre oz. povsem zapre prehod zraka skozi grelnik, avtomatika takrat izpade iz igre

RokGost
    Gost
    Originally posted by Čojko
    Pozdravljen in dobrodošel med nami. Tvoje vprašanje sem prestavil iz tehničnega kotička, kjer bolj teoretizramo in strokovno razglabljamo o delovanju sistemov, na za to namensko temo o Citroenu XM.

Iz tvojega pisanja je razbrati, da imaš polavtomatsko in ne tisto avtomatsko klimo, ki je v novejših modelih XM-a (nastavljiv kolešček). Kaj pa hlajenje - si probal, dela? Malo opiši kakšnega XM-a si kupil. Letnik, moč, oprema, kateri lastnik, itd. Lahko prilepiš tudi kakšno sliko v Garažo ter napišeš več o avtomobilu.

Po moje je fuč tisti motorček, ki na podlagi željene in zunanje temperature premika lopute preko grelca in mimo njega. Ko pa postaviš v skrajne položaje, pa ročno do kraja odpreš ali zapreš prehod zraka skozi grelec.

Najbrž ti bo še kdo drug (hidravličarji) kaj več napisal kaj bi lahko bilo narobe.

Lp Čojko

[Edited on 20-6-2004 by Čojko]
    Hvala lepa za dobrodošlico in hitre odgovor!

Torej, XM, l. 89, model V6 - predelan in hmologiran na 2.1 TD. Kurjava je verjetno ostala ista?

Hlajenje dela, v klimo sem dal dotočitii 700 g. plina in hladi. Ne znam oceniti ali hladi dovolj, tj. ali je plina sedaj dovolj. Saj res, ali ga je lahko preveč - če ga dodam če npr. 400 g., je to lahko (hudio) narobe?

Problem, ki sem ga danes odkril je v stopnjevitosti nastavljanja klime. Toda zdi se mi (glede na ne posebej mrzlo/vroče vreme), da stopnjevitost v smer hlajenja dela; tj, če znižam zaželjeno temperaturo, začne klima bolj delati. Nisem pa 100%.

PO drugi strani pa sem skoraj 100%, da stopnjevitost navzgor ne dela. Ko se je zvečerilo, sem malo pojačal, pa nič - in tako naprej. Šele v skrajnem položaju je začelo na vso moč kuriti. Poskušal sem še izklopil klimo (tj. kompresor, misleč da delovanje kompresorja "moti" gretje,), vseeno nič.

To je to. Če imate kak nasvet - tudi praktičen: ali lahko sam poštimam, koiliko bo $ itd..... se najlepše zahvaljujem!!!

Rok

Doktor Citronizma Andrej's Avatar
    Prispevki
    2,412
    Ne razumem kakih 700g plina dotočil????? Dotočil??? Kako sprobaš? Daš rec. na 18 stopinj celzija pa daš en termometer na režo za zrak pa boš videl kako ti klima deluje.

Zasvojenec z Citroeni
    Prispevki
    1,380
    Andrej, freon rata tekoč pod določenim pritiskom (cca 5 bar pri 20 stopinj), pa ga lahko dotakaš

Zasvojenec z Citroeni
    Prispevki
    1,380
    Rok, glede stopnjevanja klime maš dve stvari: eno je to, da ventilator piha slabše ali močneje, druga je to, da se temperatura vpihanega zraka spreminja. Eno z drugim je nekoliko povezano, vendar je logika delovanja avtomatike nekoliko zapletena.

Ko daš temperaturo na minimum, mora bit temperatura vpihanega zraka skozi zračnike nekaj stopinj nad ničlo. Pri mojem avtu gre tam nekje do 7 stopinj, s tem da plin v šestih letih še ni bil dofilan. Ko se temperatura v kabini uravna, mora temperatura vpiha zrast. Malo poglej moje diagramčke v topiku 'uporaba klime poleti'.

Preveri tudi, če ventilatorček na senzorju, ki je na XM-u nekje pod stropom, v redu dela.

Po moje ni priporočljivo 'prepolnit' klimo. Če je freona preveč, se lahko zgodi, da ga kompresor začne dobivat v vtekočinjeni obliki, kar ga lahko pokvari.

Prispevki
    2,412
    Ne ga srat pubeci... Nekaj se grete neke variante pa pametujete, napišem, pač, da se plin ne dotoči ampak se celoten sistem prezrači, doda se plin, zamenja se olje v kompresorju. Če klima spusti se zamenja tudi filter od klime. Drugače se raje norca s koga drugega delajte ker mislim, da kako se to dela je v živo videlo 5 ljudi na forumu drugo je vse sama teorija. Toliko o tem. Hvala.read

Prispevki
    2,412
    Alex se ti zdim živčen? Zadnje čase? Glej take komentarje zadrži zase ali pa se o tem lahko pogovarjava na U2U koliko hočeš. Nisem še slišal, da klimo dotočiš in sem hotel povdariti samo to nič drugega. Marsikdo, ki še tega ni videl oz. ne ve kako to gre bo res kje iskal kako špranjo kjer dotočiš klimo kot ole ali pa za šipe prat. Če pa si ti obesiš name za vsako napisano besedo pol ti ne morem pomagat. In ti doktor znanosti si še potem razložil, da se plin utekočini. No hvala lepa na razlagi. Eni pač nimamo šol pa še špricali smo jih...:hok

Govora je o klimi in XM-u

Zasvojenec z Citroeni
    Prispevki
    1,380
    "Tisti, ki še tega ni videl" verjetno ne bo iskal tisto špranjo, ker ne bo vedel, kaj bi notri vlil, a ne?

Pač sem povedal, da se freon pod pritiskom vtekočini, kar so tudi taki plini, ki se pri sobni temperaturi ne dajo vtekočinit.

Sej mi je žal, da sem ti (spet) stopil na živec. Ni bilo namerno. V redu?

Citroenar Peter's Avatar
    Starost
    41
    Prispevki
    396
    Kateri plin so ti pa sploh vlili noter ?

Upam, da ne freon 134 a, ker XM do letnika 93 jun, so imeli noter R 12.

Če imaš noter 134a sledi katastrofa s sistemom hlajenja.:read

RokGost
    Gost
    Ne ne, očitno tapravega. Zadeva dela.

hi

Ma glavno, da dela, meni se zdi brezveze razbijat glavo s takimi malenkostmi.
    Ej Rok, bi mel zate ene par vprašanj glede predelave tvojega XM-a iz bencin v dizel, daj mi pošlji cifro pod privat če maš voljo.
    lp, Vlado

Novinec pantikan's Avatar
    Starost
    41
    Prispevki
    86

Re: Težave s klimo pri XM-u

da se plin ne dotoči ampak se celoten sistem prezrači, doda se plin, zamenja se olje v kompresorju. Če klima spusti se zamenja tudi filter od klime.

kateri filter ste tukaj mislil kadar klima spusti??? da malo vem ker me tam kjer plin pilnijo sam s plinom nategujejo, ostalo jim je pa vse kao nepotrebno, čist nepotrebno.
    Verjamem pa da bi znal recimo jerovšek servis citroen v grosupljem to nardit kakor mora bit narejeno, sam pri njemu nisem še bil.

Hvala za iformacije

Uživajte dan
    opazujem pregledujem

Novinec
    Prispevki
    19

Filter je tak podolgovat črn valj, vgrajen s sprednje strani motorja, ki dobro nase veže vlago, ker ima higroskopske delce.
    Če lahko dodam, sem imel s klimo ogromno težav preden sem jo ponovno vzpostavil , ker namreč prej ni bila kake 2 leti. Zamenjali smo hladilnik,kompresor, čisto nov filter pa kljub temu ni delovalo, ko pa smo zamenjali bimetal pri znotraj armaturne plošče pa je končno delovalo.
    Klimo so popravljali pri električarju Zalaznik, in menim da tja ne grem nikdar več, ker je očitno še 13 let star xm še vedno lahko poskusni zajček popravil, najbolj pa se to občuti pri žepu!!!

Novinec pantikan's Avatar
    Starost
    41
    Prispevki
    86

a je ta črn podolgovat valj samo pri XM ali tudi pri xantiah pride enak oziroma kaj podobnega približno na istem mestu, al je to izključno pri XM??
    opazujem pregledujem

Podobne Teme

1. Problem s klimo
    By OMICRON in forum Citroën C4 - C4 Picasso
    Odg.: 1
    Zadnje Sporočilo: 21-10-2011, 11:15
  2. Težave s klimo C3 1.1 SX
    By tomaz12 in forum C3
    Odg.: 3
    Zadnje Sporočilo: 12-05-2008, 18:41
  3. Težava s klimo
    By yovo in forum Citroën Xsara Picasso