Prikazujem Rezultate 1 do 28 od 28

Prispevek: OLJE v bx-a

Novinec MichoBX's Avatar
    Starost
    30
    Prispevki
    142

OLJE v bx-a

Evo me spet jest!!

Tokrat me zanima kašno motorno olje je priporočljivo za bx-a?! Očitno ga mi malo tudi porabi...

Tokratnih 10k km sem prevozil s Totalom in v teh prevoženih kilometrih (občasno pod večjo obremenitvijo-max 5500 rpm) ga mi je pokurilo več kot liter in pol. Začela se je oglašati pumpa (v ovinkih in pa višjih obratih-nad 3000)po glasu sem določil da je hidravlična pumpa (ko pr traktorju če je zrak umes) - dolijem LHM in še vedno isto, zamenjajl sem hidr. pumpo, katero mi je posodil toro, in še vedno isto.

Ko sem pospravljal orodje sem opazil listek, katerega sem izpolnl ob zadnji menjavi olja - od takrat sem imel že narejenih več kot 10k km(Oktober2005). Tako sem preveril stanje motornega olja, na palici pa ni bilo sledi olja. TAkoj sem nalil liter olja in šel na testno vožnjo - pumpe ni blo več slišat .... jaz pa podiram to hidravliko...."bk naumn!!!

Ena izkušnja več - samo, ko sem to ugotovil, se mi je avto kr mal zasmilu - sm ga na suho lavfu.. Od sedaj naprej bo preverjenje olja tako pogosto kot preverjanje tlaka u gumah....
    Mašina je prživela in upam da brez hujših posledic, zaenkrat ni opaziti razlike!

Zdaj pa sprašujem, je kdo uporabil kašna posebna olja ali pa mi priporočite kašno olje. Na tem BX-u se vsekakor ni dobro odrezal CASTROL, katerega je dobesedno pil zraven bencina.....

Se mi pa ta poraba tud zato velika zdi, ker je oče poprej menjal olje 1*letno(pa še to ni naredil več kot 6k km), jaz pa ga bom najbrž 2*
    Aja pa še to, koliko litrov ga morm kupit ob menjavi?

Če ga jaz "mal popijem" je vse ok, če ga pa avto sm pa koj hud....

Leep pozdrav!
    Matija

Novinec Urko's Avatar
    Prispevki
    50

Re: OLJE v bx-a

Kaj pa če bi ti dal motor uštimat?!
    Moj je 15 tge '93 206k km in pije cca 1l olja na 10k km!
    To se prav skor nič.
    Glede menjave: za mojga piše da gre (vključno z menjavo filtra)
    notr 5l. No moja izkušnja je, da dejansko samo približno 4l.
    Pred enim leto sem natočil Leclercovo ful sint olje in vse je ok.
    Sicer pa - moj avto je za odpis, tako da če bi rabil motor ...

LP

Čisto tako - jaz ne vem kake navade imate nekateri (sploh če radi malo bolj pritisnete avojega BXlna) - ampak jaz v povprečju 1xteden dvignem havbo pa prečekiram stanje tekočin v avtu ...
    Če bi se pa lotil kako daljšo pot delat - aka 700-1000km v šusu - bi pa na koncu preveril ali je kaj olja spil ...
    OK

LP

Citroënovc

Novinec Urko's Avatar
    Prispevki
    50

Pa še to.
    Citroen ve, da folk ne mara odpirat havbe.
    Zato v bixiju, ko ga zalaufaš, kazalka na armaturi
    levo zgoraj pokaže nivo olja.

garacGost
    Gost

na tisto kazalko se jest neč ne zanašam! se mi zdi da kaže skoz dost ulja, pa šipko ven potegneš je pa pod minimum

Ja sam tisti kazalec dela al pa ne dela ...

Oz tudi kadar dela - niti ne veš, kaj pravzaprav pokaže ...

Tako da jaz prisegam na manualni pristop :)
    OK

LP

Citroënovc

garacGost
    Gost

priznam, ne vem kaj keže, najprej gre dokonca v desno, pol pade nazaj proti sredini, pol pade nazaj v levo in nato ugasne osvetlitev, kaj je pa to vse skup blo pa ne vem.

Jah, jaz tole zelo po spominu (v BiXiju sploh ni delal že, ko sem ga dobil - menjava senzorja ni pomagala - armature se pa zato ne grem lotevat podirat):
    - najprej pokaže, da dela - zato do konca oz pokaže kaj je zanj max nivo
    - potem pokaže dejansko stanje
    - potem "crkne"

Jaz bi mnogo raje videl, da bi že v štartu tale cagrček bil raje za temperaturo hladilne, če so že morali šparat pri cagrčkih ...
    OK

LP

Citroënovc

garacGost
    Gost

se povsem strinjam

Novinec MichoBX's Avatar
    Starost
    30
    Prispevki
    142

TAko, včeraj sem bil pri torotu - zamenjal je olje + filter, in vse je okej.
    Je pa tako - naredil sem 12000 km brez menjave olja - zraven sem uzel en litr olja še za dolivat. Je pa pomoje totalovo olje. Bomo vidli k bomnaredil naslednjih 10000km kako se je obnesel.

Novinec NaceM's Avatar
    Prispevki
    89

Jaz sicer nimam BXa ampak imam ZXa s cirka 170.000 km, pa mi pije skoraj dobesedno NIČ olja (gledam vsak teden). Pri menjavi olja sem uporabil QMI dodatek, uporabil Castrol Magnetec olje, pa mi ne žre nič (me že skor mal čudi). Olje je vedno na maximumu, ko čekiram (že zadnjih 15.000 km).

Novinec MichoBX's Avatar
    Starost
    30
    Prispevki
    142

Citat Poslano od NaceM
    Pri menjavi olja sem uporabil QMI dodatek...
    Mi lohka tole zadevo mal podrobneje opišeš - kašn je učinek?!
    Hvala ti!

Novinec NaceM's Avatar
    Prispevki
    89

Citat Poslano od MichoBX
    Mi lohka tole zadevo mal podrobneje opišeš - kašn je učinek?!
    Hvala ti!
    Lahko ti povem, kako piše na navodilu za uporabo tega QMI-ja. To je nek dodatek olju, flaška za dodatek olju za do 1,5L velike mašine je velika cirka 2,5 deci (za večje motorje je pakunga kak deci večja), v Sparu pa stane cirka 4 jurje (mala pakunga). Ko menjaš olje pustiš toliko manj, da je še prostor za to. To vliješ isto kot olje v hladno mašino (predtem moraš najmanj 2-3 min pretresti vse skupaj), potem pa se moraš peljati vsaj 30 min. Zadeva naj bi se vtalila v drsne dele motorja in ga še dodatno zaščitila. Naslednjo menjavo olja narediš normalno, na tak način pa zaščitiš motor za cirka 80.000 km.
    Ne vem sicer, če mi olja žre zaradi tega manj, je pa res da odkar sem to dal zraven, mi olja ne žre takorekoč nič. Ok, je tudi res, da nisem nek divjak, ampak tu pa tam pa na avtocesti tudi stisnem gas do konca.

Zasvojenec z Citroeni tct's Avatar
    Prispevki
    1,077

Tudi jaz sem se nekdaj ogledoval po supermazivih (QMI). Obstojajo mnenja, da zadeva po nekem času začne delovati kislo in začne nažirati gladke kovinske dele. Nič ni tudi jasno, kaj je potem, ko se po toliko kilometrih zataljen začne sloj luščiti. Pri novejših motorjih s hidravličnimi dročniki tudi ne veš kako se obnaša. Vsa leta sem pa, kot sem že večkrat opisal, dodajal po 1/3 do 1/2 doze STP-ja na eno menjavo, za namen premostitve jutranjega hladnega zagona in sklofanega olja po daljših hitrih vožnjah. Verjetno kvalitetno olje s predpisanimi menjavami zadostuje za normalno dobo preživetja motorja. V novih motorjih so ti dodatki prepovedani, ker ne omogočajo vtekavanja, ampak ga bistveno podaljšajo. Za zelo stare in utrujene mašine je pa verjetno vseeno in je dodajanje koristno.
    Zadnji popravek od tct : 07-06-2006 at 09:33

Novinec NaceM's Avatar
    Prispevki
    89

Citat Poslano od tct
    Tudi jaz sem se nekdaj ogledoval po supermazivih (QMI). Obstojajo mnenja, da zadeva po nekem času začne delovati kislo in začne nažirati gladke kovinske dele. Nič ni tudi jasno, kaj je potem, ko se po toliko kilometrih zataljen začne sloj luščiti. Pri novejših motorjih s hidravličnimi dročniki tudi ne veš kako se obnaša. Vsa leta sem pa, kot sem že večkrat opisal, dodajal po 1/3 do 1/2 doze STP-ja na eno menjavo, za namen premostitve jutranjega hladnega zagona in sklofanega olja po daljših hitrih vožnjah. Verjetno kvalitetno olje s predpisanimi menjavami zadostuje za normalno dobo preživetja motorja. V novih motorjih so ti dodatki prepovedani, ker ne omogočajo vtekavanja, ampak ga bistveno podaljšajo. Za zelo stare in utrujene mašine je pa verjetno vseeno in je dodajanje koristno.
    Točno to mi je rekel tudi mehanik. Pri novih mašinah s tem nimaš kaj za prklat. Pri starih mašinah (tam nad 120 kkm) pa je dodajanje vseeno koristno.

garacGost
    Gost

a tvoja mašinca je tašna?
    total bo kar ok, pa tud toro je vreden zaupanja, sem te pa zadnjič enkrat srečal na Laborah, si mel še par mladeničev v avtu
    Attached Images Attached Images

Novinec MichoBX's Avatar
    Starost
    30
    Prispevki
    142

Je to moja mašinca ja, sm ga pa zj imu na servisu uplinjačev(pr šk. loki), in je serviser povedu de je blo vse neki pokrivljeno notr, in ga je fjn zrihtu, tk da se avto lepo pelje bom u uni temi mal več povedu...

Opazm usakega bx ja, pa tojga sm tud tam na laborah... fino bodi!! Saj se še kdaj srečamo.....no, saj si bil z bxam??

garacGost
    Gost

ja, belim, a pr onem na gorajtah si bil?

Novinec MichoBX's Avatar
    Starost
    30
    Prispevki
    142

no to se še prov spounem, k sem reku sošolcuz: "glej že tadrucga bx sm sreču dons" in to si bil pol ti :) JA bil tam v gorajtah, kaj več pa piše v oni temi (obnovitrv uplinjača...)
    Čau

garacGost
    Gost

aja, kar se olja tiče

Novinec MichoBX's Avatar
    Starost
    30
    Prispevki
    142

Danes sem kupil nekaj za bxlnovo srce - QMI dodatek, ki sicer stane dobrih 6k za 0,7L, vendar mislim, da je cena čisto upravičena. Ko sm pakungo z vsebino fajn premešal in ulil v motor sem se zapeljal v Ljubljano. Motor sedaj hitro vžiga, je postal odzivnejši in bolj poskočen. Skratka, odložil sem menjavo teflonov... za nekj časa!!
    Dan prej pa sem zamenjal tudi svečke, in se mi je skoraj naredila pi*******; Ko sem menjal svečke se mi je pri zategovanju na prvi pogled uredu svečka na najožjem delu odlomila - še k sreči da nisem tolk zategnu in sem jo enostavno odšravbu vn, dal nazaj tastaro notr. Svečke so od ngk, in ta deformirano sem vrnu in zahtevu reklamacijo - bomo vidl kaj bodo u Lublan pogruntal.

LP

Novinec MichoBX's Avatar
    Starost
    30
    Prispevki
    142

Svečko so pogledal in ugotovil, da je bila napaka na sami svečki - mam enga jurja v dobrem v trgovini, kjer sem jih kupil! Drugače pa bx lavfa, poraba okol 8, mam pa na hvbi eno vdolbinco na novo - bom dal pomlad na novo poštrihat, k je nekam velik pikic od kamenčku ratal gor po havbi, pa tudi barva je zbledela - je bla menjana, že pred nekaj leti.

LP

garacGost
    Gost

evo, tole je o olju Total povedal bivši lastnik Andrejevega C5
    Vir:avtofokus

Novinec MichoBX's Avatar
    Starost
    30
    Prispevki
    142

Skoz bolj razmišljam o tem, da bi delu generalno na motorju, ker se je poraba motornega olja kr fajn povečala na okoli 1L/1500km, in se mi zdi da je to mal velik(čeprav sem v navodilih od škode octavie (1800ccm) bral, da ima porabo tudi do 1L na 1000KM - kar težko verjamem)
    Pa me zdaj zanima koliko bi prišla generalna, in ker bo lih use podrto bi se splačalo tud kuplungo zamenat, k je zlo nakonc (kuplunga ma ceno, tam okol 100€)...
    je pa treba dat glavo brust, pol pa tefloni, pa dihtunge, pa del, pa se kr nabere.
    Povejte iz svojih izkušen koliko to košta, in če se sploh splača, ker več kot 500€ ne mislim dajat, k tolko tud z ozvočenjem ceu avto verjetn ni vredn - zame je sicer velike vrednosti, sam na trugu nima cene - ni to VW.
    Me pa še zanima, kako je s kompatibilnostjo bxu 15tge(80KM), pa 16tzs(90KM) - v mislih imam prestavlanje kompletne mašine (na avto.net jih je enpar za okol 500€ ali manj)
    Res hvala za odgovore - sm pa tud s Torotam govoru, pa je reku da zgon avto dokonca, da se ne splača generalne delat na tolk starmu avtu!?

Čist preveč sm se navezu na tega bxa, da bi ga kr na odpad ruknu...
    LP

Novinec Urko's Avatar
    Prispevki
    50

Ejga,
    TGE je kar dobra makina. Se ne splača menjat za 16-tko:
    - razlika v perform. je minimalna,
    - poraba je večja,
    - če delaš po črki zakona padeš v višji razred zavarovanja,

LP

P. S. A se ne da sam teflonov menat?

Novinec MichoBX's Avatar
    Starost
    30
    Prispevki
    142

Verjetno se da, sam če se bo že odpirala mašina, bo na njej narejena generalna...
    Sem se pa spotje učer še na avtodpad v žiri zapelu in sem govoril z Binetom k je povedu, da Torota ni, ker je bolan (gripa al neki tazga) in ga verjetn še ceu tedn nebo. Jaz mu želim, naj čimpreje okreva!!
    LP

Novinec MichoBX's Avatar
    Starost
    30
    Prispevki
    142

V prilogi nedeljca (denar & svet premičnin) sem prebral nekaj o novi generaciji OMW motornih olj. Napovedujejo manjšo porabo in obrabo, ter vzdržljivost olja tudi do 50kkm...
    Zanimivo pa je tudi poimenovanje - nekao me spominja na en avto

Bixxol.jpg

Citat Poslano od MichoBX Nov odgovor na sporočilo
    Verjetno se da, sam če se bo že odpirala mašina, bo na njej narejena generalna...
    BZ, ampak daj si najprej malo razčisti, kaj je potrebno razdreti za npr menjavo teflonov - mašine se sploh ne rabi razdirat za to ... Samo jermene preč pa pokrov ventilov dol ...

Nekaj drugega je, če nameravaš menjat npr tesnilo glave ... (sicer če ne pušča - potem ni razloga da bi ga) ... Tu se že razdre malo več. (še vedno pa se ne razdira motorja do te mere, da bi npr obenem menjaval batne obročke ...)

In nekaj povsem tretjega je res prava generalna motorja ...
    OK

LP

Citroënovc

Podobne Teme

1. Pokrovček za olje
    By Jest sm in forum Citroën BX
    Odg.: 3
    Zadnje Sporočilo: 02-02-2009, 12:02
  2. Olje za C8
    By C5 hauba in forum Citroën C8
    Odg.: 6
    Zadnje Sporočilo: 30-03-2008, 21:39