Prikazujem Rezultate 1 do 9 od 9

Prispevek: Nakup BX-a ?

lubejmGost
    Gost

Nakup BX-a ?

Pozdravljeni

nekako se zadnje čase odločam, da bi si kupil enega BX-a, malo me je prijelo iz različnih razlogov... zdaj pa me zanima, na kaj je vse potrebno paziti in kaj priporočate(model)... sem popolni neznalec na področju hidravličarjev, imam pa kolega, ki me je že navdušil z XM-om in Xantio...

lp in hvala za odgovore
    p.s. nekaj takšnega sem imel v mislih
    link

[Edited on 29-11-2005 od GoX]

Živjo!

Kar si spraševal sem ti poslal pod u2u.
    Če te pa še kaj zanima pa kar vpraši - zato smo tukaj.

BX-ar !
    LEON
    BX 15GTE Image

PS: Točno predelava TGE v GTE pa še klapa GT oprema in E kot economic za motor

Še javna objava

Tole bi znalo priti prav še komu drugemu - zatorej naj bo javno. Drugo mnenje bo podal še Citroenovc - ponosen lastnik BX-a.

Živjo !

Lej o tem je bilo veliko že napisanega tudi na forumu, poišči malo drugače pa ti bom na kratko povedal kaj je najbolj pomembno pri nakupu.

BX je bil v bivši Jugoslaviji direktorski avto in že to ti nekaj pove. Avto je raketa - pa ne mislim, da je hiter ampak predvsem nekaj avanturističnega - v pozitivnem smislu. Seveda je lahko tudi zelo hiter v 19GTi 16V izvedbi, vendar teh je v Sloveniji zelo malo in so posledično zelo dragi ob enem pa tudi lahko zelo dotrajani.

Glede tvojih želj o BX-u l.90, l.91 je takole. Glede na napisano sklepam da kupuješ model TZS. V času od 90 do 93 sta se v bivši Jugoslaviji prodajala predvsem dva modela to sta 15TGE in 16TZS. Motor je v osnovi enak torej 1580ccm, razlika je le v uplinjaču in prvi ima zato 80KM, drugi pa od 90 do 93KM, kar je odvisno od tega, ali ima klimo in katalizator ali ne. 80KM motor ima enojni vplinjač in nekje pije malenkost manj od dvojnega, seveda če je dvojni pravilno nastavljen. Performanse so pri dvojnem seveda nekaj boljše, pri obeh pa pričakuj povprečno porabo okoli 8.3l/100km (AC do 140km/h), ko se boš avta navadil. Če ga boš bolj tiščal, bo pil več ampak še vedno relativno v mejah normale - to je okoli 10l. TZS modeli imajo ponavadi servo volan in nekaj elektrike, to pomeni električna sprednja stekla in centralno zaklepanje (ki je lahko tudi daljinsko). Nekateri imajo klimo in ta ti lahko pride zelo prav. Poglej če klima deluje - ker če ne je lahko več razlogov (kompresor, uparjevalnik, premalo plina,...). Fino je torej če že v osnovi dela - ker servis je sicer relativno poceni ampak zakaj bi če ni treba. TGE je kar se opreme tiče v osnovi zelo slabo opremljen, daj ponavadi nima praktično nobene elektrike, pa tudi servo volan je bolj redek - pri letnikih 94 je sicer bil serijsko ampak teh je malo.

Zelo pomembno pri avtu je stanje hidravlike - le ta ni problematična v kolikor je bil avto ustrezno servisiran - stroški niso veliki, saj razen dofilanja bunk in menjave LHM-a na 60-80k km ni potrebno nič drugega. Torej kako preizkusiš hidavliko - vžgeš avto in gledaš kako hitro se avto vzigne - pomembno je da čim hitreje - ni pa dobro da prav odskoči v zrak. Potem je pomembno kako hitro dela hidravlična pumpa - ta deluje z značilnim "klik.... klik....klik" frekvenca tega klikanja naj bo čim manjša - če avto vsake nekaj sekund ko je avto že dvignjen še vedno klika je razlog v prazni centralni bunki - potreben refil, ki stane caa. 2000SIT na bunko. BX ima 5 takih bunk - na vsakem kolesu po eno in centralno bunko pri pumpi.

Torej probaš zavore - BX ima odlične, saj je avto relativno lahem in ima serijsko vse štiri diske. Dodatek ABS je zelo zelo redek.

Pomembno je da ima avto realne kilometre - torej da veš kaj je bilo menjano in kdaj je potrebna naslednja menjava jermenov. Realno pričakuj, da ima vsak BX tega letnika (91) okoli 200.000km - kar ni veliko - vedeti moraš samo da so realni - ker tisto da ima 350.000+ km in ima uradno samo 120.000km je boljše samo za oči - za denarnico pa ne.

Avto dela brez problemov če skrbiš za vse tekočine in jih redno menjaš. Sam menjam olje z filtrom na 8000km, pri čemer tankam notri TOTAL 7000, ki se v novejših motorjih uporablja na servisni interval 20000km !!! Poraba olja je odvisna od stanja teflonov in je lahko 0 ali pa do caa 3l na 10000km. Menjava teflonov ni draga (caa 8jurjev materijal in delo). Zelo pomembno je tudi stanje uplinjača - saj če je že bogi, se ga tudi ne da kaj prida nastaviti. Samo če imaš avto z realnimi kilometri tudi uplinjač ni problematičen.

BX ima dobro karoserijsko zaščito (to velja za fazo 2, to je od letnika 87 naprej), tako da če ni bil zaleten, ne sme biti rje - malo že, ne pa kaj posebno veliko. Karoserijske napake je dokaj lahko odkriti, tako da ti tu prepuščam odprte roke pri izbiri.

Torej če na kratko sklenem - glej prevsem kakšen je motor (število kilometrov), stanje hidravlike in pa ali deluje vsa dodatna oprema. Če boš imel še kakšno vprašanje - vprašaj zato sem tu. Kupuj pa čim novejšega - po možnosti l91 ali celo l.92 - sploh če bi ga rad imel dlje časa - le ti imajo črno notranjost, školjkaste sedeže, servo, klimo, elektro paket in še kakšen bombonček.

Ni kaj tudi meni je BX v veselje - ravno zadnjič sem svojega predelal v GTI (seveda samo notranjost) - čaka še zunanjost - motor pa - morda kdaj.
    Peljem se udobno, hitro in po predpisih, ob enem pa nimam izrednih stroškov z njim. Tudi mene je sicer zanimala Xantia - vendar stare raje ne kupim - nova pa je še predraga. XM je pa itak poglavje zase - to je avto ki ga ljubiš ali pa sovražiš.

Dober nakup ti želim
    in se še slišimo,
    LEON

PS: Nekateri se bodo strinjali nekateri ne - vsi pa vemo kako dober avto je bil in je BX

Zasvojenec z Citroeni
    Prispevki
    1,380
    Ne vem če je to ravno res - moj v skoraj 80 tkm še ni začel pit olja, čeprav so bili zamenjani samo tefloni.

Razen če se komu zdi 1.5 dl/1000 km pretirana poraba olja. Jaz menim da je to normalna poraba, čeprav vem da novejši avti ne pijeno nič olja. Meni je vseeno če motor pije 0 dl ali 1.5 dl, ker olje itak moram zamenjat še preden pade na minimum, glavno je da ne kadi, kot prej.

lubejmGost
    Gost
    Hvala lepa vsem, ki ste mi odgovorili na postavljeno vprašanje... včeraj sem šel že gledat 2 BX-a, prvi je totalno brez opreme, a je kar lepo ohranjen, ima servisno knjigo in kao 160k realnih kilometrov... drugi ima servisno knjigo samo do 111k kilometrov, ostalo pa šraufanje doma, ima klimo, el. šipe, centr. zakl. in tri sete novih gum na felnah... je pa precej pobunkan... cena pa je 120 jurjev...

bom še malo pogledal in počakal, saj se mi še ne mudi tako, da bi se nekaj na hitro zaletel in kupil... kupujem pa iz preprostih razlogov, moj prvi avto je bil Citroen, BX mi je že od nekdaj všeč, udobje/cena, pa še nekaj osebnih razlogov...

lp

lubejmGost
    Gost
    Ta belege sem opazil prvega in zgleda zelo lepo, samo kaj ko nima opreme... lastnik je serviser pri firmi, kjer ga prodajajo, zdaj pa vozi XM-a...

ta plavi z 94k km pa je žal že prodan...

lp

lubejmGost
    Gost
    Za tega TZS 92, črni interier, klima... če boš spet kje naletel na tipa, pa če bo res prodajal mi prosim sporoči, lahko pa mi sporočiš preko DejanHDI-ja, ker se dobro poznava...

pa še eno vprašanje, če slučajno naletim na kakšnega, da bi me fejst zainteresiral, je kdo od vas poznavalcev tukaj pripravljen it zraven, da si zadevo pogleda bolj profesionalno, proti ustreznemu plačilu seveda...

lp

p.s. pa hvala še enkrat za vse informacije

mucyGost
    Gost
    Kot lastnik doslej 2h BX-ov o njih vem povedat tole:

elektrika na armaturi, vratih, etc. V glavnem ne dela. ko jo jebe. Za razliko od ostalih Citroënov BX še vedno laufa, tudi če ti kaka žarnica NE dela. Laufa, tudi če jih pol ne dela. Je pa zanimivo opazovat Tokio By Night, ko se med vožnjo prižigajo in ugašajo po svoji volji in kucljih na cesti.

Teleskopi hidravlike. To je pa kurac. Prej ali slej grejo u franže in par te košta z delom vred ca. 200.000 SIT (prištej še xxx km šlepanja mrtve zverine do servisa). Po mojih izkušnjah teleskopi crknejo zaradi malomarnosti lastnika. NAMREČ: če imaš zjebane bunke, se avto gunca manj - ergo teleskopi drajsajo po čisto majhni površini. Če so bunke Ok, potem se tudi BX zna guncati kot prava žaba in tudi teleskopi se drajsajo po večji dolžini in je obraba enakomernejša.

torej, ko boš kupoval, če je trd, se kar pripravi na morebiten servis, ki bo dražji od avta. (alternativa novim teleskopom so obnovljeni, ki baje hitro crknejo) in seveda rabljeni (ki so loterija, vendar so vsaj 5x cenejši od originalnih).

Moja sodba: BX je dober voz, prvo stvar, ki jo boš pa dajal gor kot dodatno opremo, pa naj bojo folije za šipe - zelo redki so namreč taki, da imajo zatemnjene in v teh avtih si, če nimajo klime, kuhan ko teden dni star štumf.

lubejmGost
    Gost

bx

ja, izteklo se je tako, da na koncu nisem kupil BX-a, prvo nisem našel nič pametnega, drugo pa so se mi želje malo povečale in čakam na vstop v EU... bivši sodelavec, pri katerem imajo doma XM-a in Xantio, me je nekako "prepričal", da se bolj splača vzet XM-a, ki me prav tako rajca... sem videl ene par lepih turbo dizlov na mobile.de.... pa čakam še, da se mi finančno stanje malo popravi za takšen nakup...

zgodba se ni končala.press

lp

Podobne Teme

1. Še en nakup C5 2.0 HDi
    By jukk in forum Citroën C5 I- II - III
    Odg.: 5
    Zadnje Sporočilo: 12-02-2017, 23:49
  2. nakup c5 let. 05-06
    By dejch in forum Citroën C5 I- II - III
    Odg.: 5
    Zadnje Sporočilo: 02-12-2011, 10:09
  3. nakup 2.2 ali 2.0 hdi ?